Un curs de două zile în Îngrijiri Paliative Pediatrice a fost desfășurat recent la Chișinău, cu participarea a 29 de profesioniști din domeniul sănătății din echipele Hospices of Hope din Taraclia, Soroca, Orhei, Ocnița și Chișinău. Cursul și-a propus să îmbunătățească înțelegerea conceptelor de Îngrijiri Paliative Pediatrice, abordarea etapizată a gestionării simptomelor și durerii, munca în echipă și comunicarea cu pacienții și familiile acestora, precum și importanța îngrijirii de sine în cadrul îngrijirilor paliative.

Trainerii cu experiență și recunoaștere internațională în domeniul îngrijirilor paliative pediatrice, Julia Downing și Emily Harrop, au fost responsabili de predarea cursului. Julia Downing, actualmente directoare executivă a Rețelei Internaționale de Îngrijiri Paliative pentru Copii (ICPCN), deține o vastă experiență în domeniul asistenței medicale și cercetare. Emily Harrop, medic pediatru consultant și cercetătoare științifică, are peste 35 de publicații despre îngrijirea sugarilor, copiilor și tinerilor cu boli limitative de viață.

Cursul a utilizat prezentări interactive, studii de caz și discuții de grup, precum și simulări de situații reale, exerciții de grup, pentru a facilita procesul de învățare activă. Participanții au fost capabili să înțeleagă conceptul de Îngrijiri Paliative Pediatrice și să-și îmbunătățească abilitățile de gestionare a simptomelor și durerii pacienților într-un mod etapizat. Rezultatele obținute în cadrul cursului au fost foarte încurajatoare. Participanții au dobândit cunoștințe solide și abilități în domeniul Îngrijirilor Paliative Pediatrice, fiind pregătiți să aplice aceste cunoștințe în practica lor profesională. De asemenea, au dezvoltat mai bune abilități în comunicarea cu pacienții și familiile acestora, ceea ce va avea un impact pozitiv asupra calității îngrijirilor paliative oferite.

În continuare, va fi organizată o întâlnire pe platforma Zoom la distanță de trei luni de la finalizarea cursului (30 august 2023), în cadrul căreia participanții vor evalua cunoștințele acumulate și vor discuta strategii de implementare practică.

Cursul de Îngrijiri Paliative Pediatrice a fost desfășurat cu susținerea ONG-ului ERIM în Moldova (Equal Rights and Independent Media) și cu sprijinului financiar al Uniunii Europene. ERIM a fost fondată în 2004, la Lyon, Franța. În ultimii cincisprezece ani, a lucrat în 37 de țări, în principal în Parteneriatul Estic, Eurasia, Orientul Mijlociu și Africa de Nord.

„COVID-19: Rezistența și Durabilitatea Societății Civile” este un proiect de 48 de luni finanțat de Uniunea Europeană (UE) și implementat de către ERIM (anterior IREX Europe). Obiectivul general al proiectului este de a încuraja rezistența și durabilitatea societății civile din țările Parteneriatului Estic, permițându-le să atenueze impactul imediat și pe termen lung al COVID-19.

Acest curs a fost realizat cu sprijinul financiar al Uniunii Europene. Conținutul acestuia este responsabilitatea exclusivă a Hospices of Hope Moldova și nu reflectă neapărat opiniile Uniunii Europene.

Despre noi:
Hospices of Hope este o organizație britanică de caritate care a dedicat mai bine de 30 de ani dezvoltării eficiente și active a Serviciilor de Îngrijire Paliativă în Sud-Estul Europei, activă în Republica Moldova începând cu anul 2008, iar în 2017 a lansat Rețeaua Națională de Îngrijiri Paliative din țara noastră, fiind prezentă în Orhei, Soroca, Taraclia, Ocnița și acum în Chișinău.

Cum poți să ne susții pentru ca să asigurăm continuitatea serviciilor paliative gratuite pentru beneficiarii noștri - de adaugat buton DONATE.

Website și social media:
Pentru mai multe informații despre activitatea Hospices of Hope Moldova, vă invităm să vizitați pagina web www.hospicesofhope.md și paginile de Facebook și Instagram „Hospices of Hope Moldova”.

Date de contact: