Posturi vacante

Deocamdată avem doi posturi vacante:

Hospices of Hope Moldova este în căutarea unui Asistent/ă Executiv/ă

Locația: or. Chișinău

Poziția: full-time

Responsabilități și sarcini de birou:

  • Îndeplinirea activităților zilnice de secretariat
  • Preluarea și direcționarea apelurilor telefonice
  • Primirea vizitatorilor și anunțarea persoanelor de contact
  • Asigurarea protocolului în cadrul întâlnirilor, în conformitate cu cerințele zilnice
  • Urmărirea continuității corespondenței zilnice și redactarea celei de afaceri, îndosarierea și arhivarea corespondenței și a mesajelor din partea partenerilor și a celorlalți angajați
  • Asigurarea transmiterii documentelor prin e-mail
  • Elaborarea și redactarea documentelor și situațiilor cerute de management
  • Achiziționarea unor servicii și produse necesare desfășurării activității
  • Actualizarea bazei de date, documente
  • Participare activă la problemele legate de proiectele noi, păstrează permanent legătura dintre Directorul executiv și ceilalți membri ai departamentelor
  • Difuzarea informațiilor primite de la Directorul executiv către persoanele vizate
  • Efectuarea rezervării de hotel pentru parteneri externi
  • Asigurarea suportului administrativ pentru toate departamentele

Responsabilități și sarcini privind activitatea Rețelei Naționale de Servicii de Îngrijire Paliativă Hospices of Hope Moldova:

  • Urmărirea continuității corespondenței: echipele din teritoriu – directorul executiv – echipa colectare fonduri
  • Organizarea și facilitarea implementării activităților de instruire pentru personalul echipelor mobile din cadrul Rețelei Hospices of Hope Moldova
  • Monitorizarea activității echipelor din cadrul Rețelei HofH Moldova în teritoriu
  • Verificarea și stocarea rapoartelor de activitate pe fiecare regiune în parte
  • Culegerea raportului general pe fiecare regiune în parte (Orhei, Soroca, Ocnița, Cahul, Taraclia)
  • Culegerea raportului pe an al Rețelei Naționale de Servicii de Îngrijire Paliativă Hospices of Hope Moldova

Cerințe:

  • Studii: Absolvent al unei instituții superioare de învățământ (Asistență Socială, Pedagogie, Psihologie, Medicină, Economie, etc.)
  • Experiență/pregătire: minim 3-5 ani în domeniu
  • Atitudine pozitivă față de colegi și misiunea organizației
  • Cunoașterea limbilor: româna, rusa, engleza
  • Conducerea automobilului Categoria B (cutie manuală)

Pentru a aplica pentru această poziție, vă rugăm să trimiteți CV-ul și scrisoarea de intenție la adresa: diana@hospicesofhope.md

Termenul de depunere a dosarelor: 18.02.2019, ora 12.00.

Hospices of Hope Moldova is looking for a dedicated Communications Officer to join our team in Moldova.

Location: Chisinau

Type: Part-time / 1 year contract with possibility of extension

Reports to: Fundraising Manager

Hospices of Hope is a British charity which dedicated more than 27 years to the efficient and active development of Palliative Care Services in South Eastern Europe. In the Republic of Moldova, Hospices of Hope started its work in 2008, mainly in Chisinau and in the last two years the organization developed the Hospices of Hope Moldova Palliative Care Network that is currently present in Ocnita, Orhei, Soroca, Taraclia and Cahul serving over 600 people suffering from cancer and other incurable illnesses yearly.

Responsibilities:

  • Support and promote the mission of Hospices of Hope in Moldova
  • Manage the overall communication for the organisation
  • Develop social-media and website content
  • Establish and maintain effective relationships with journalists, bloggers, influencers, etc. that will relay the cause and help grow the organization.
  • Write, edit, and pass different sorts of content, including press releases, web content, publications, annual reports, and other materials relevant to the work of the organisation
  • Develop and implement strategies, offline and online, that increase the visibility of the organization
  • Identify and focus on target audiences and engagement of donors
  • Stimulate and respond to media inquiries, arrange reports, interviews, press conferences
  • Ensure all digital and media content meet our brand’s identity and message
  • Help develop and support marketing and/or publicity campaigns and events if needed,
  • Keep track of media coverage and online communications statistics and metrics,
  • Handle conflict if needed and escalate to management

Requirements:

  • Good attitude
  • Bachelor’s Degree in Communications, Journalism, or related field.
  • Minimum 2-5 years of relevant experience in a communications role, preferably in the media.
  • Proficiency in Romanian, Russian and English
  • Excellent verbal, written, organizational and interpersonal skills
  • Ability to work in a team as well as autonomously
  • Excellent command of office software applications (Office suite) and social media platforms, knowledge of CMS is a plus
  • Knowledge/willingness to learn about communication in charity projects
  • Previous volunteering experience – would be very appreciated

In order to apply for this position, please send your CV and a publication (or several) of yours (article, investigation, blog post, website, etc.) to diana@hospicesofhope.md before 15th February 2019. The position is due to start in March 2019.